Γραφείο Δημότη: 22650 72500

Αναβάθμιση του προγράμματος των ΚδΑΠ στο Δήμο Δελφών

ΔΩΡΕΑΝ συμμετοχή των παιδιών σε αθλητικές, πολιτιστικές, αλλά και νέες δράσεις όπως Κολυμβητήριο, Ρομποτική, Ρητορική σε όλες τις δομές μας.

Ο Δήμος Δελφών συνεχίζει το πρόγραμμα των ΚδΑΠ, ενώ για φέτος η επιδίωξη είναι να υπάρξει μεγαλύτερη ΔΩΡΕΑΝ συμμετοχή των παιδιών  από όλες τις Δημοτικές μας Ενότητες αφού πλέον λειτουργούν κανονικά και τα 5 ΚδΑΠ στο Δήμο μας: Άμφισσα, Ιτέα, Γαλαξίδι, Δεσφίνα, Πολύδροσο σε αθλητικές, πολιτιστικές δραστηριότητες και με ένα σύνολο υπηρεσιών υψηλού επιπέδου και απαιτήσεων, εντάσσοντας και νέες δράσεις στο καθημερινό πρόγραμμα των παιδιών , όπως Ρομποτική, Πειράματα Φυσικής, Ανακύκλωση και Περιβάλλον, Ρητορική, Κολυμβητήριο (με Δωρεάν μετακίνηση).

Τι είναι τα ΚδΑΠ?

Τα Κ.Δ.Α.Π. είναι Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών, δηλαδή δομές όπου παιδιά ηλικίας 5 -12 ετών απασχολούνται δημιουργικά κατά τις απογευματινές ώρες. Κύριος στόχος του προγράμματος είναι η ΔΩΡΕΑΝ σωματική, συναισθηματική, νοητική και κοινωνική ανάπτυξη των παιδιών, μέσω νέων παιδαγωγικών προσεγγίσεων και τεχνικών, αξιοποιώντας τα ενδιαφέροντα, τις εμπειρίες και τις γνώσεις τους .

Στα ΚδΑΠ τα παιδιά μπορούν να συναντήσουν φίλους και να επικοινωνήσουν μαζί τους μέσα από την κοινή εμπειρία της δημιουργίας, σε κλίμα ελευθερίας και ασφάλειας χωρίς ανταγωνισμούς και σκοπιμότητες.

Που βρίσκονται τα ΚδΑΠ και τι ώρες λειτουργούν ?

1ο ΚδΑΠ: 2ο Δημοτικό Άμφισσας  (16:00-20:00)

2ο ΚδΑΠ:  3ο Δημοτικό Ιτέας   (16:00-20:00)

3Ο ΚδΑΠ: Δημοτικό Σχολείο Γαλαξιδίου (16:00-20:00)

4Ο ΚδΑΠ: Δημοτικό Σχολείο Δεσφίνας (16:00-20:00)

5Ο ΚδΑΠ: Δημοτικό Σχολείο Πολυδρόσου (16:00-20:00)

Ωστόσο, κατά τους καλοκαιρινούς μήνες, μετά τη λήξη του διδακτικού έτους, από 20 Ιουνίου έως τις 31 Ιουλίου,  απασχολούν δημιουργικά τα παιδιά κατά τις πρωινές ώρες, από τις 9.00 π.μ. έως τις 13.00, σαν  SUMMERCAMP, διευκολύνοντας μ’ αυτόν τον τρόπο τους γονείς που εργάζονται.

Ποιες δραστηριότητες περιλαμβάνονται (ενδεικτικά):

ΑΘΛΗΜΑΤΑ

• Μπάσκετ
  • Τένις
  • Ποδόσφαιρο
  • Βόλεϊ
  • Taekwondo – Πολεμικές τέχνες
  • Στίβος
  • ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

• Θεατρικό Παιχνίδι
  • Εικαστικά Εργαστήρια
  • Εργαστήρια Φωτογραφίας
  • Εργαστήρια Φυσικής , χημείας
  • Εργαστήρια Κηπευτικής και Ανθοκομίας
  • Σκάκι
  • Εργαστήρια Ρομποτικής και Ηλεκτρονικών Υπολογιστών
  • Εξάσκηση στη χρήση της Αγγλικής- Γερμανικής – μέσα από παιχνίδια και  δημιουργικές δραστηριότητες
  • ΜΕΛΕΤΗ
  • Ρητορική
  • Δεξιότητες Ζωής (Ατομικές & Κοινωνικές Δεξιότητες)
  • Hip-Hop, Latin Dance, Zumba

Τα παιδιά του  ΚδΑΠ εκτός των δραστηριοτήτων τους στο χώρο του σχολείου συμμετέχουν και σε διάφορες εκδηλώσεις/δράσεις της τοπικής κοινωνίας με σκοπό την κοινωνικοποίηση τους, την προσφορά αλλά και την γνώση (επίσκεψη στα μουσεία της πόλης, συμμετοχή σε εκθέσεις, συμμετοχή σε εκδηλώσεις της πόλης όπως τα Χριστούγεννα, Λευκή Νύχτα, εβδομάδα κινητικότητας κ.α).

Η συμμετοχή στις δράσεις του ΚδΑΠ γίνεται έχοντας υπογεγραμμένη υπεύθυνη δήλωση από τους γονείς αφού έχουν πρώτα λάβει γνώση για το ποια είναι η δράση, το χώρο και την ώρα που θα πραγματοποιηθεί.

* Τα τμήματα διαμορφώνονται ανάλογα με τις ηλικίες & τις τάξεις των παιδιών

Για παράδειγμα: Τμήμα 1 ( Νηπιαγωγείο – Α’ Δημοτικού )

Τμήμα 2 ( Β’ Δημοτικού – Γ’ Δημοτικού )

Τμήμα 3 ( Δ’ Δημοτικού – Ε’ Δημοτικού – ΣΤ’ Δημοτικού )